Menu
pl pl-PL / en
Aktualności
 
     

"Geodezja a cyfryzacja państwa"

2012-04-28

W dniach 26 - 27 kwietnia 2012 roku odbyła się  XIV Konferencja poświęcona Ośrodkom Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej pt. „Geodezja a cyfryzacja państwa”.

W pierwszym dniu konferencji stan prac nad prowadzonymi projektami oraz aktami prawnymi przygotowywanymi w GUGiK przedstawił Jacek Jarząbek - p.o. Głównego Geodety Kraju. Mówił on o czternastu podjętych w ostatnim czasie projektach. Można więc było usłyszeć o nowej odsłonie Geoportalu 2, który będzie można zobaczyć w całej okazałości pod koniec tego roku. Najwięcej uwagi jednak Jacek Jarząbek w swoim wystąpieniu poświęcił kończącemu się już projektowi TERYT 2 oraz nowemu - TERYT 3, którego szacunkowy koszt budowy to prawie 28 mln złotych. Zapowiedział także, że w urzędzie są pieniądze na poprawę stanu baz danych w samorządach gminnych.

Marek Szulc zaprezentował podstawowe założenia architektury SIG, czyli systemu informacyjnego GUGiK, który powstał w celu ujednolicania standardów w projektach prowadzonych przez Urząd. Dużym zainteresowaniem cieszył się także wykład Witolda Radzio na temat budowy Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach (ZSIN). Projekt ten ma być docelowo połączony z EGIB, księgami wieczystymi oraz systemem podatkowym. Koszt utworzenia ZSIN oszacowano na 25 mln zł, a roczne utrzymanie na poziomie 5 mln zł. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się referat poświęcony DATA CENTER i jego usługom, który został poprowadzony przez OPEGIEKA Elbląg.

Pierwszy dzień spotkania zakończył się Forum Dyskusyjnym, którego wiodącym tematem były kwestie prawne regulowane przez GUGIK oraz proces informatyzacji w polskiej geodezji.

W drugim dniu Konferencji skupiono się na wynikach i efektach konkretnych wdrożeń i badań. I tak słuchacze zapoznali się  Platformą Fotogrametryczną OPEGIEKA, w skład której wchodzą: samolot dwusilnikowy Vulcanair P68 przystosowany do przenoszenia jednej z najnowocześniejszych na świecie kamer - Intergraph DMC II 230 o rozdzielczości 230 Megapikseli oraz Quadrocopter MD4-1000, nazywanego potocznie „helikopterkiem”. Dr Bogdan Szczechowski z Politechniki Gdańskiej przedstawił metodykę pomiaru progu wodnego na zaporze we Włocławku, do którego wykorzystano zdjęcia robione z helikopterka. Bardzo ciekawy był również wykład Agnieszki Nowakowskiej z Głównego Urzędu Statystycznego, która w pokazie przedpremierowym zaprezentowała portal geostatystyczny.

W trakcie Konferencji trwała wystawa sprzętu oraz usług DATA CENTER OPEGIEKA. Dużym zainteresowaniem cieszył się Quadrocopter należący do firmy OPEGIEKA z Elbląga. Nie mniejszą atrakcją był premierowy pokaz nowej wersji Geoportalu 2. Na stoisku GUGiK uczestnicy konferencji mogli po raz pierwszy sprawdzić jak działa nowa wersja serwisu mapowego. Firma EPSON z Warszawy zaprezentowała najnowszej generacji sprzęt do drukowania i plotowania.

W konferencji udział wzięło blisko 180 osób, a byli wśród nich geodeci, samorządowcy, pracownicy urzędów i instytucji państwowych oraz przedstawiciele prywatnych firm geodezyjnych, IT i GIS’owych W Elblągu pojawili się również byli Główni Geodeci Kraju: Jolanta Orlińska, Jerzy Albin i Kazimierz Bujakowski oraz pełniący w chwili obecnej obowiązki Geodety Głównego - Jacek Jarząbek. Uroczystego otwarcia Konferencji dokonał Grzegorz Nowaczyk Prezydent Elbląga.

Organizatorem XIV Konferencji ODGiK było Stowarzyszenie Geodetów Polskich, a patronat honorowy objął Główny Geodeta Kraju oraz Prezydent Elbląga. Patronat medialny sprawował miesięcznik Geodeta, magazyn Cad&GIS i Dziennik Bałtycki oraz portale: www.geoforum.pl, www.gisplay.pl i www.portel.pl.
 

2012