Menu
pl pl-PL / en
Aktualności
 
     

"Mówiące Mapy" polskim wynalazkiem 2013

2014-02-18

W dniach 11 – 12 w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik odbyła się „XXI Giełda Wynalazków nagrodzonych na światowych wystawach i targach innowacji w 2013 roku”. Projekt firmy OPEGIEKA „Mówiące Mapy” zdobył aż dwa prestiżowe wyróżnienia: Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz „Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia wynalazcze na arenie międzynarodowej w roku 2013”. Ponadto Gazeta Wyborcza, patron medialny wystawy, uznała projekt OPEGIEKA za jeden z siedmiu najważniejszych krajowych wynalazków 2013 roku.

Mówiące mapy” to innowacyjny system GIS wspomagający poruszanie się niedowidzących i niewidomych w terenie miejskim opracowany przez firmę OPEGIEKA we współpracy z Katedrą Systemów Geoinformatycznych Politechniki Gdańskiej. Aplikacja po stronie klienta działa na urządzeniach z systemem operacyjnym Android i korzysta z wbudowanego w smartfon odbiornika GPS oraz bazuje na mapach opracowanych pod kątem osób niewidomych. Oprogramowanie oferuje takie funkcje, jak: „prowadź do”, „jak daleko” oraz „opisz otoczenie”, oferuje dotykowy interfejs przystosowany dla osób niewidomych oraz komunikaty głosowe. System wyposażono ponadto w przycisk „panika”, który wywołuje numer bliskiej osoby lub pomocy technicznej. Obecnie system jest na etapie komercjalizacji.

Projekt „Mówiące mapy” zaproszono do udziału w Giełdzie dzięki uznaniu i otrzymaniu bardzo pozytywnych opinii na 62 Światowych Targach „Brussels Innova 2013”. W Brukseli zespół OPEGIEKA Elbląg i Politechniki Gdańskiej został nagrodzony ZŁOTYM MEDALEM INNOVA 2013. Wcześniej rozwiązanie to nagrodzono srebrnym medalem na targach Technicon-Innowacje 2013 w Gdańsku.

Podobnie jak w latach ubiegłych impreza została objęta honorowymi patronatami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Gospodarki, Rady Głównej Instytutów Badawczych oraz Naczelnej Organizacji Technicznej. Wystawa promuje osiągnięcia naukowe, innowacyjne technologie, wyroby i produkty. Jej celem jest nawiązanie współpracy badawczej i gospodarczej pomiędzy nauką a biznesem, a także komercjalizacja i wdrażanie osiągnięć naukowych.

2014