Menu
pl pl-PL / en
Aktualności
 
     

Prezentacja bezzałogowego sterowca hybrydowego

2015-10-16

16 października Instytut Lotnictwa organizuje „6. Noc w Instytucie Lotnictwa”. Jak zawsze będzie można z bliska przyjrzeć się wielu ciekawym samolotom, śmigłowcom i bezzałogowcom, w tym firmy OPEGIEKA, która zaprezentuje swój najnowszy projekt – bezzałogowy sterowiec hybrydowy.

Podstawowym  elementem  czyniącym  z  balonetu  obiekt  o  charakterze  sterowca  jest ośmiokątna konstrukcja kratowa obejmująca napełnioną helem powłokę. Do tej konstrukcji mocowane są 4 silniki elektryczne układu  stabilizacji oraz silniki spalinowe, służące jednocześnie do sterowania  kierunkiem lotu  i  korekty wysokości. W konstrukcji bezzałogowca wykorzystano innowacyjne połączenie multikoptera z aerostatem. Dodatkowo, dzięki specjalnemu umiejscowieniu i pochyleniu śmigieł multikoptera, uzyskano znakomitą stabilność lotu całej platformy. Jest to szczególnie ważne przy lotach z czułymi sensorami geofizycznymi.

Laboratoryjna platforma latająca zbudowana została we współpracy z firmami PBG, Adaco i CBRTP w ramach projektu unijnego pt. „Eksperymentalna adaptacja metod aerogeofizycznych dla opracowania narzędzi efektywnego monitorowania stanu wałów przeciwpowodziowych i innych liniowych obiektów infrastruktury lądowej”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013, Priorytet I, Działanie 1.4 Wsparcie projektów celowych.

Wydarzenie odbędzie się w godz. 17:00-23:00 na terenie Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Wstęp wolny dla wszystkich gości.

 

2015