Menu
pl pl-PL / en
Aktualności
 
     

Z kompasem, mapą i w okularach VR

2017-04-27

Gra terenowa, warsztat kartograficzny i demonstracja bezzałogowego statku powietrznego.

Za nami kolejna wizyta dorastających miłośników informacji przestrzennej. Tym razem gościliśmy uczniów klasy trzeciej z Zespołu Szkół w Starym Polu.

Warsztaty podzieliliśmy na trzy główne części: grę terenową, warsztat kartograficzny oraz demonstrację bezzałogowego statku powietrznego – drona. Uczestnicy gry terenowej musieli zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. Należało pokonać pieszą trasę z siedziby naszej firmy w kierunku Bramy Targowej – jednej z atrakcji turystycznych Elbląga. I nie byłoby w tej wycieczce nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że nie znając celu swojej podróży, dzieciaki musiały nawigować z wykorzystaniem kompasu, mapy w formie papierowej i elektronicznej, przy jednoczesnym odszukiwaniu wyznaczonych punktów pośrednich. Takie z pozoru łatwe zadanie zmieniło się w naprawdę ciekawą, ale i wymagającą zabawę.

Warsztaty kartograficzne rozpoczęliśmy od burzy mózgów. – Pytaliśmy dzieci o różnice i podobieństwa między globusem a mapą. O to, do czego tak naprawdę mapa jest nam potrzebna – opowiada Tomasz, współorganizator i prowadzący warsztaty.  Okazało się, że w tych rozważaniach dzieci świetnie wykorzystały doświadczenia zebrane w czasie wcześniejszej gry terenowej. To fajnie pokazało, jak dobrze przyswajane są informacje, gdy przekaz dostosowany jest do możliwości dziecka i jest ono aktywnie zaangażowane w realizację zadania.

Kreatywnie uczestnicy warsztatów wyżyli się podczas pracy własnej przy komputerach. Mieli okazję samodzielnie przeprowadzić redakcję kartograficzną bazując na podkładzie ortofotomapy . W czasie prezentacji sprzętu latającego wszyscy przenieśliśmy się w inny wymiar i to dosłownie – opowiada Tomasz. Wyposażyliśmy dzieciaki w okulary VR, dzięki czemu mogły doświadczyć symulacji lotu dronem. Odważniejszym zaproponowaliśmy przejażdżkę rollercoasterem – śmieje się Tomek. Warsztaty zostały przygotowane przez międzyzakładowy zespół pracowników OPEGIEKA, którzy na co dzień realizują się również jako świadomi rodzice. To już trzecie spotkanie dzieci z nauką i technologią zorganizowane przez OPEGIEKA.

2017